ABC wznoszenia domu. Czym są wiązary dachowe? Co musisz o nich wiedzieć?

ABC wznoszenia domu. Czym są wiązary dachowe? Co musisz o nich wiedzieć?

W powszechnym mniemaniu dach składa się jedynie ze swojej zewnętrznej warstwy, najczęściej złożonej z dachówek lub paneli. Kwestia ta jest jednak znacznie bardziej zawiła i obszerna. Dach nie jest bowiem jedynie paroma płytkami, a niezwykle rozbudowaną konstrukcją, składającą się z wielu elementów. Wśród nich są części znajdujące się wewnątrz, których nie widać na pierwszy rzut oka. Są to tak zwane wiązary dachowe. 

Czym są wiązary dachowe?

Ale czym dokładnie są wiązary dachowe? Najprościej rzecz ujmując, jest to pewnego rodzaju szkielet, który rozkłada ciężar dachu na ściany nośne. Dzięki temu mamy gwarancję, że dach się nie zawali oraz będzie stabilny. Jest to rozwiązanie stosowane najczęściej w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym, szczególnie gdy dach charakteryzuje się dużą powierzchnią. 

Wiązary dachowe to jeden z podstawowych elementów, o jakich musimy pamiętać, kiedy samodzielnie budujemy dom. Jest podparciem całej konstrukcji, a tym samym gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Przy okazji jest to rozwiązanie ze wszech miar tanie i dość opłacalne, zatem warto się na nie pokusić. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jakie są rodzaje żaluzji?
Next post How long do removals take?