Architekt wnętrz – ile kosztuje w Warszawie?

Architekt wnętrz – ile kosztuje w Warszawie?

W ostatnim czasie korzystanie z pomocy architekta wnętrz staje się coraz bardziej popularne. W konsekwencji tego nasze gniazdko może nie tylko zyskać nowy wygląd, ale też stać się w większym stopniu ustawne. Koszt za takich specjalistów nie jest zawsze taki sam. Różni się w zależności od miejscowości albo rodzaju wykonywanej pracy. Co również wpływa na ostateczną cenę tej usługi? Na jaką kwotę powinniśmy być przygotowani w Warszawie?

Tekst dzęki wsparciu Michał Strawa – architekt wnętrz Warszawa.

Kim jest architekt wnętrz i czym się zajmuje?

Architekt wnętrz wykonuje projekty wnętrz budynków. W jego pracy nie chodzi tylko o ładne rozstawienie umeblowania, ale także dodanie wnętrzu praktyczności. Architekci po studiach mają również pojęcie o materiałach wykończeniowych, potrafią sporządzać rysunki techniczne, rzuty, projekty 3D przestrzeni. Architekci bardzo dobrze znają zaawansowane programy graficzne. Powinno się nie mieszać architekta wnętrz z projektantem oraz dekoratorem. Architekt skończył studia inżynieryjne, aby być projektantem albo dekoratorem nie jest wymagane posiadanie żadnego wykształcenia kierunkowego.

Dlaczego cena za projekt mieszkania jest inna niż za projekt domu?

Zazwyczaj duże znaczenie ma tutaj wielkość i rodzaj projektowanego wnętrza. Zupełnie koszt za projekt kawalerki będzie inny niż domku piętrowego. W tej sytuacji nie jest to oczywiste, ponieważ przeważnie architekt zażąda większej opłaty za 1m2 przy projektowaniu kawalerki niż dużego domku. Spowodowane jest to tym, że w domach najczęściej przestrzeni jest dużo i można sobie pozwolić na o wiele więcej swobody w projektowaniu. W mieszkaniu natomiast ważny jest każdy kąt i każdy jeden metr. Zaaranżowanie funkcjonalnej kawalerki wymaga o wiele więcej czasu.

Nie oznacza to mimo wszystko, że plan mieszkania będzie kosztowało więcej niż dużego domu. Architekci zazwyczaj określają cenę za metr a kawalerka jest niewielka porównując ją do domu jednorodzinnego.

Co jeszcze składa się na cennik architekta wnętrz?

Poza typem i wielkością projektowanego mieszkania ważne są kwalifikacje i kompetencje architekta. Projektant wnętrz jest zawodem otwartym, oznacza to, że mimo tego, że istnieją studia w tym zakresie – nie ma obowiązku kończyć ich, żeby pracować w tym zawodzie. Na rynku na pewno istnieje wiele osób, które oferują projektowanie mieszkań a nie mających żadnej wiedzy na ten temat. Powinno się więc sprawdzić jak długo jest on na rynku, czy posiada pozytywne opinie za aranżację domów w Warszawie i czy ma wykształcenie w tym kierunku.

Jeszcze jedną ważną rzeczą jaka ma wpływ na cenę projektu jest jego zakres. Możesz zakupić u architekta stworzenie projektu koncepcyjnego albo kompleksowego. Projekt kompleksowy daje zdecydowanie więcej niż pierwszy rodzaj projektu, a mimo wszystko zawiera jego elementy. W ramach tego masz różne możliwości układów pomieszczeń, rozmieszczenie wyposażenia wnętrza, warianty tworzyw wykończeniowych, ale również projekt 3D lokalu, a także pełną dokumentację techniczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Czy warto ogrzwać dom pelletem, czy lepiej wybrać węgiel?
Next post Układanie podłogi – na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac?