Czy warto ogrzwać dom pelletem, czy lepiej wybrać węgiel?

Czy warto ogrzwać dom pelletem, czy lepiej wybrać węgiel?

Przed tym wyborem staje duża ilość użytkowników, zdania są podzielone, a pośród konsumentów znajdują się zwolennicy zarówno pelletu, ekogroszku jak też tradycyjnego węgla. jaki czynnik sprawia iż decyzja jest taka skomplikowana I zdania podzielone? Dziś pokażemy Ci plusy i wady wszystkich sposobów opału.

Pomoże Ci to podjąć właściwą decyzję, jaka metoda opału będzie dla Ciebie najlepsza. Przedstawimy Ci także popularnych, godnych zaufania producentów proponujących najwyższej jakości surowce opałowe. Aby dowiedzieć się więcej o sposobach opału przeczytaj ten artykuł.

Cena – węgiel czy pellet?

Do ostatniego czasu miażdżącą przewagę w tej kwestii posiadał węgiel. Jako często stosowany materiał opałowy przez wiele lat wiódł prym i zyskał sobie dużą ilość zwolenników. Jednak w ostatnim czasie popyt przechyla się na korzyść innych metod opałowych jak na przykład pellet. Po podwyżce kosztów węgla używanie go nie jest już tak korzystne cenowo, zwłaszcza że jego wydajność wcale znacząco nie różni się od innych metod.

Właśnie ze względu na koszta pellet szybuje w tabelkach popularności. Ze względu na technologię jego pozyskiwania producenci tacy jak Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak czy Zator mogą zaoferować lepszą cenę. Pellet tworzony jest ze ścinków drzew które zostały po produkcji, zostają sprasowane w końcowy produkt. Jest to mniej utrudniony i tańszy sposób niż wydobycie węgla drzewnego bądź kamiennego a a do tego bardziej ekologiczny, ponieważ wykorzystuje się odpady. Tworzenie pelletu nie powoduje zwiększonej wycinki terenów zielonych czy też wykorzystywania naturalnych złóż tak jak w wypadku węgla.

Wartość opałowa

Węgiel jest uznawany za najlepszą formę opału. Wydajność opałowa węgla może sięgać nawet 20 MJ/kg, ale wiele zależy od jego klasy. Zazwyczaj im droższy jest , tym lepszą klasę węgla dostaniesz. W tej kwestii pellet niewiele jednakże odbiega od popularnego  środka opału takiego jak węgiel. Udoskonalając sposób produkcji dystrybutorzy Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak i Zator zdołali uzyskać wydajność podobną do węgla a do tego bardziej pewną, zawsze wiesz czego możesz oczekiwać od produktu, jaki kupujesz. 

Ilość popiołu

W tej konkurencji niekwestionowanym faworytem jest pellet. Jest to zdecydowanie bardziej czysty oraz wygodniejszy sposób opalania niż węgiel. lość odpadów w wyniku spalania pelletu okazuje się wyjątkowo niska i dochodzi do 1%, podczas gdy węgiel osiągać może od 5 do 10 %. To pokazuje ilość zanieczyszczeń, które produkuje węgiel. A przecież nie wyłącznie o ilość czasu poświęconego na czyszczenia pieca chodzi. Ilość pozostałości po spalaniu to także wpływ na atmosferę i czystość powietrza. Palenie węglem znacząco dokłada się do zanieczyszczenia środowiska, w którym, żyjemy. Nie istnieje żaden powód, aby decydować się na tę metodę palenia, nie tylko wymaga więcej pracy w trakcie codziennego użytkowania, ale również węgiel nie jest tak czysty i komfortowy w użytkowaniu jak pellet.

Jeśli po po zapoznaniu się z tym artykułem podjąłeś już decyzję, która forma ogrzewania jest dla ciebie najkorzystniejsza, zapraszamy do zapoznania się z ofertą producentów opału, takich jak Pelleton, Dankros, Stelmet czy też Trak, których wyroby możesz nabyć w http://peleton.net.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Ile kosztuje założenie fotowoltaiki?
Next post Architekt wnętrz – ile kosztuje w Warszawie?