Dwujęzyczność – co warto wiedzieć?

Dwujęzyczność – co warto wiedzieć?

Bez wątpienia w obecnych czasach znajomość języków jest istotna z tego powodu warto zaznajamiać dzieci od początku z językami obcymi. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku to świetny pomysł. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to przykładowe miasto gdzie znajdziesz dwujęzyczną szkołę podstawową. Przeczytaj nasz tekst, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.

Czym jest dwujęzyczność zamierzona?

Dwujęzyczność zamierzona to proces w którym rodzice wprowadzają dwujęzyczność do życia dziecka. Kiedy zacząć? Prawdę mówiąc to najlepiej jest zacząć uczyć dziecka języka tak szybko, jak tylko jesteś w stanie. Z wprowadzeniem języka obcego nie ma po co czekać. Tak naprawdę noworodek od początku swojego życia bez świadomości uczy się melodii języka i poszczególnych dźwięków. Aby wprowadzić dwujęzyczność masz czas do trzeciego roku życia dziecka. Warto też zdecydować się na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Czym dokładnie jest nauczanie dwujęzyczne?

Nauczanie w szkole podstawowej tego typu jest to system który polega na nauczaniu konkretnych przedmiotów posługując się dwoma językami. Efektem tego prowadzi się do rozwoju kompetencji językowych, które osiągają uczniowie uczęszczający do takiej szkoły. Zalety tego stylu nauki to:

  • kształtowanie postaw zrozumienia odmienności geograficznej i tej w kulturze obszaru językowego który jest inny niż ojczysty;
  • nauka literatury, kultury oraz historii krajów, które znajdują się za granicą;
  • łatwiejszy dostęp do zagranicznych programów związanych z edukacją;
  • możliwości rozpoczęcia studiów za granicą.

Jakie są zalety dwujęzyczności?

Zalet dwujęzyczności jest ogrom. Poniżej je wymieniliśmy.

Nauka tolerancji

Czy wiesz, że dzieci, które biegle władają dwoma językami są bardziej otwarte na świat. Ma to miejsce ponieważ intuicyjnie czują, świat nie jest czarno biały. 

Dziecko w przyszłości miało lepszy akcent

Puszczaj dziecku piosenki w języku obcym, a będzie ono umiało samo skorygować akcent w którym mówi.

Korzyści dla opiekunów

Podjęta decyzja o wprowadzaniu dwujęzyczności przynosi korzyści wszystkim domownikom. Opiekunowie aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą nie robić błędów, a czasem nawet się z nim dokształcać.

Dowiedz się jaki wpływ na rozwój dziecka ma dwujęzyczność

Najnowsze wyniki badań potwierdzają, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym wspomaga rozwój jego mózgu. Myślenie elastyczne i abstrakcyjne u dziecka szybciej się rozwija. Ponadto dwujęzyczność rozwija pamięć krótkotrwałą a także ma niebagatelny wpływ na naukę nowego języka. Kładąc odpowiednio duży nacisk na naukę języka, z dnia na dzień zakres słownictwa dziecka będzie coraz większy a to pozwoli swobodnie posługiwać się dwoma systemami językowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Nauka języka obcego – kiedy warto ją rozpocząć?
Next post Jakie są zalety dwujęzycznych przedszkoli?