Ile kosztuje założenie fotowoltaiki?

Ile kosztuje założenie fotowoltaiki?

Fotowoltaika w naszym kraju zyskuje na popularności, co miesiąc tysiące polaków stawia na tą metodę podczas modernizacji własnego domu. Jeszcze niedawno było to rozwiązanie zarezerwowane dla najbogatszych, obecnie można zobaczyć fotowoltaikę niemal na każdym budynku mieszkalnym. Prawdziwa moda na fotowoltaikę trwa i nic nie słychać o jej końcu, a ekologiczne źródła energii to fakt a nie odległe marzenie. Zwyżki kosztów prądu oraz coraz bardziej przystępne cenowo źródła energii odnawialnej efektywnie zachęcają klientów do inwestowania w fotowoltaikę. Dziś sprawdzimy ile rzeczywiście kosztuje fotowoltaika. Co sprawia że panele fotowoltaiczne tak szybko zyskują na popularności? Ile kosztuje ich założenie? Jak oszczędzić decydując się na fotowoltaikę? Na te zagadnienia znajdziesz odpowiedzi w naszym tekście.

Czy wiesz dlaczego fotowoltaika jest coraz tańsza

Na odpowiedź składa się wiele czynników. do obniżenia cen paneli fotowoltaicznych przyczynia się rozwój technologiczny. Fotowoltaika jak każdy inny rodzaj ciągle zmienia się, co pozwala na produkowanie tańszych i bardziej wydajnych paneli fotowoltaicznych.

Ponadto na rynku możesz zobaczyć znacznie większą konkurencję. Powstaje coraz więcej przedsiębiorstw specjalizujących się w fotowoltaice, aby pozyskać kupujących ciągle licytują się ze sobą proponując coraz mniejsze ceny za panele i serwis.

Następnym aspektem są różne dotacje, jakie możesz dostać kupując panele fotowoltaiczne. Jednym z takich działań jest program Mój prąd, umożliwia on uzyskanie dopłaty do zakupu fotowoltaiki. Program gwarantuje nawet do 5000 zł bezzwrotnej dopłaty na panele.

Cena instalacji paneli fotowoltaicznych

Koszt montażu paneli fotowoltaicznych na tą chwilę waha się między 20 000 – 26 000 złotych za około 5 kWh. Ceny bardzo mocno ulegają zmianie, ale na ich wysokość wpływa głównie ilość i jakość pojedynczych elementów.

By oszacować koszt instalacji fotowoltaiki dla domu wolnostojącego bazowym względem jest wybranie mocy instalacji. Należy zdecydować się na inwestycję w technologię która całkowicie pokryje roczne zużycie energetyczne Twojego domu. Uśredniając wynosi ono około 4000 kWh. Kiedy weźmiesz pod uwagę możliwe straty energetyczne, które mogą pojawić się w czasie używania wystarczającym będzie system o mocy 5 kWh.

Trzeba wziąć także pod lupę technologię w jakiej wykonane są indywidualne podzespoły, która ma przełożenie na ich cenę. Technologie dostępne na rynku to głównie konstrukcje polikrystaliczne, monokrystaliczne jak też amorficzne. W trakcie wyboru zobacz jaki okres gwarancji obiecuje firma a także wydajność elementów. Sprawdź również dokładnie rodzaj inwertera lub mikroinwerterów.

Jak zwiększyć efektywność instalacji fotowoltaicznej?

By uzyskać właściwą wydajność paneli fotowoltaicznych podczas montowania trzeba pamiętać o kilku kwestiach które wpłyną na ich pracę:

Panele fotowoltaiczne powinny być zamontowane w kierunku południowym, w ten sposób będą w stanie uzyskać właściwą wydajność jak też wykorzystać maksymalnie moment gdy słońce świeci najmocniej. Jeżeli jest to niemożliwe, zainstaluj panele na zachód lub wschód.

Panele słoneczne osiągają najlepsze wyniki gdy kąt ich nachylenia wynosi około 45 stopni. Dotyczy to zarówno paneli montowanych na gruncie oraz tych na dachu.

Miej w pamięci to, aby miejsce instalacji paneli fotowoltaicznych było całkowicie pozbawione cienia, uchroni cię to przed utratą ich wydajności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Dbanie o czystość pomieszczeń w firmach – jak wynająć najlepszego wykonawcę tego zadania
Next post Czy warto ogrzwać dom pelletem, czy lepiej wybrać węgiel?