Jak działają systemy nawadniania kropelkowego?

Jak działają systemy nawadniania kropelkowego?

Nawadnianie kropelkowe to z całą pewnością ogromne uproszczenie jeżeli chodzi o pielęgnację roślin, z tego powodu, że  oprócz oszczędności czasu, nawadnianie grawitacyjne pomniejsza utratę wody, więc koszty utrzymania ogrodu. Sprawdź nasz tekst po to, aby dowiedzieć się jak wygląda montaż tego nawadniania, jakie są jego plusy i wady, czy też jak zrobić nawadnianie grawitacyjne z butelki!

Jak działa nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe to sposób podlewania roślin poprzez krople wody, które są podziemne i doprowadzane centralnie w sąsiedztwo systemu korzeniowego. Ta technika nawadniania pozwala nam na dobre nawodnienie gleby lub ziemi uprawianej zgodne z potrzebami naszych roślin. W tym systemie podlewania ciesz jest aplikowana w punktowe miejsca za pomocą różnych emiterów. Najpopularniejsze z nich są linie czy też taśmy kroplujące a także emitery igłowe. Należy także wspomnieć , że instalacja automatycznego nawadniania z kompensacją  jest to korzystna inwestycja pamiętaj że w dłuższej perspektywie czasu zwraca się finansowo. Dodatkowo podlewanie ręczne jest wyjątkowo niewygodne przeciwnie niż nawadnianie kropelkowe. Używając odpowiednie ciśnienie roślinom doprowadzana jest odpowiednia ilość wody. Są to właśnie powody, dla których posiadacze ogrodów często decydują się na montaż systemu automatycznego nawadniania.

Ile wydamy na aplikację nawadnianie kropelkowe?

Jeżeli powierzchnia Twoje ogrodu wynosi około 1000 metrów kwadratowych cena założenia automatycznego i sterowanego nawadniania kropelkowego wzbogaconego o filtry może wynieść około 10-15 tysięcy złotych. Sam koszt  montażu wynosi mniej więcej 11-13 zł/m². Z kolei sterowniki elektroniczne kosztują około 200 do 1000 złotych, później należy wydać około 250 złotych  za 50 metrów węża kroplującego. Za rury do systemu musimy mniej więcej 110 złotych za pięćdziesiąt metrów. 

Ile cieczy jest pobierane przez system nawadniania kropelkowego

Faktem jest, że ilość wody pobieranej przez system nawadniania kropelkowego jest dopasowana do wymogów ogródka, klimatu a także warunków pogodowych. W warunkach, które panują w naszym kraju trawnik będzie wymagał mniej więcej 5 milimetrów wody dziennie. 

Jakie zastosowanie ma system nawadniania kropelkowego?

W przeszłości linie kroplujące stosowano głównie w uprawach pod osłonami – w szklarniach a także tunelach foliowych. Niemniej jednak obecnie wciąż to jest najważniejsza rola powyższych technologii. Linie kroplujące działające punktowo pozwalają na pożyteczną uprawę zarówno roślin jadalnych, jak i ozdobnych. Mozna je z powodzeniem instalować przy żywopłotach, warzywniaku lub przydomowym sadzie. 

Warto również dodać, że częściej nawadnianie kropelkowe znajdują zastosowanie do nawadniania roślin na balkonie i tarasie które zostały posadzone w pojemnikach. Bez wątpienia systemy kropelkowego nawadniania roślin w pojemnikach bardzo upraszczają dbanie o nie. Nawadnianie kropelkowe sprawdza się także podczas dostarczania wody jednostkowym roślinom, nie nadaje się jednak do podlewania zwartego terenu obsadzonego roślinnością. Z tego właśnie powodu nie można go stosować aby podlewać trawnik czy też roślin okrywowych.

Nawadnianie kropelkowe – plusy i minusy

Linia kroplująca wyposażona jest w kroplowniki, umiejscowione obok uprawianych roślinach. Woda, która spływa stopniowo w głąb gleby jest w efektywny sposób pobierana przez korzenie roślin. Tym procesem możemy sterować tak, aby spełnić wszystkie wymagania konkretnych gatunków roślin. Automatyzacja tego procesu pozwala na planowanie i pracę w zgodzie z zaprogramowanymi cyklami. Oszczędność wody w porównaniu z tradycyjnym podlewaniem jest ogromna ponieważ linia kroplująca zmniejsza utraty wody aż o 65% Pamiętaj że nawadnianie kropelkowe uniezależnia ogród od zmiennych warunków atmosferycznych bądź anomalii pogodowych. Znaczenie ma również fakt że podczas nawadniania kropelkowego nie dochodzi do moczenia nadziemnych części roślin, dzięki czemu możliwość poparzenia liści w gorące dni czy wystąpienia chorób grzybowych jest ograniczone. System ma też swoje wady, jakimi są  wymaganie konserwacji i filtracji a także fakt , że z czasem może się zapychać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jak kształtują się koszty organizacji remontu w 2021 roku?
Next post Nauka języka obcego – kiedy warto ją rozpocząć?