Jakie są wymagania budowlane przy konstruowaniu schodów

Jakie są wymagania budowlane przy konstruowaniu schodów

Stawiając dom, w którym będą schody, warto abyśmy byli świadomi, że konieczne jest spełnianie przez nich norm, które zamieszczone były w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku. Umieszczone są tam informacje co do minimalnej szerokości biegu schodów i głębokości stopni lub maksymalnej wysokości stopni. Wszystko zależy od rodzaju budynku, który jest stawiany i brane pod uwagę jest to czy są to schody zewnętrzne i wewnętrzne. Jakie więc schody mamy możliwość wybudować w domku jednorodzinnym, a które będą odpowiednie do budynku użyteczności publicznej?

Czy szerokość schodów ma znaczenie

Przepisy drobiazgowo opisują jaka może być minimalna szerokość schodów w przeróżnych budynkach. Przykładowo w domach jednorodzinnych będzie to minimum 80cm, ale bardzo wygodne i najpopularniejsze bywają schody, które mają 110cm. Identycznie sytuacja prezentuje się w przypadku mieszkań dwupoziomowych, ale już inna jest sprawa przy blokach lub obiektach użyteczności publicznej. Schody w tych budynkach muszą mieć co najmniej 120 cm i identycznie jest w kwestii przedszkoli oraz żłobków. Budynki opieki zdrowotnej dla odmiany muszą mieć jeszcze szersze schody, które osiągają szerokość nie mniejszą niż 140cm. 

Jak wysokie i głębokie powinny być stopnie?

Zgodnie z przepisami dotyczącymi warunków technicznych, w budynkach jednorodzinnych lub mieszkaniach dwupoziomowych stopnie nie mogą być wyższe niż 19 cm, dlatego, że wtedy będą zbyt strome. Optymalna wysokość to 16-18cm – w takich sytuacjach schody są najbardziej komfortowe.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku budynków wielorodzinnych albo użyteczności publicznej, ponieważ tam miara ta nie ma prawa przekraczać 17,5 cm. 

Na dodatek rozporządzenie zawiera także dane na temat ilości stopni oraz ich profilu. Kupując schody powinniśmy więc wiedzieć, że bieg schodowy nie może mieć więcej niż 10 stopni na zewnątrz budynków i 17 stopni w środku budynków.

Jeśli chodzi o głębokość stopni to wiele zależy od typu schodów. Przy schodach prostych, rozporządzenie mówi, że stopnie powinny mieć głębokość około 25-32cm. Jeżeli natomiast chodzi o schody kręcone, wachlarzowe czy też zabiegowe, to nie może być mniej niż 25cm w nie mniejszym oddaleniu niż 40cm od poręczy. W konsekwencji schodzenie oraz wchodzenie po takich schodach będzie wygodne i niegroźne. Jeśli wybierzecie sprawdzonego producenta schodów to na pewno naprowadzi Was na to jakie wartości techniczne powinny one spełniać. Zaufaną firmę znajdziecie z pewnością w Koszalinie.

Przepisy dotyczące barierek przy schodach

Opierając się na Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie wskaźników technicznych budynków, jeżeli schody są szersze niż 4 m należy zamontować ekstra barierkę pośrednią.

Ustawa również zawiera punkt o maksymalnym prześwicie albo wymiarze luki pomiędzy elementami wypełnienia barierki, która nie może mieć większego rozmiaru niż 12 cm. Ustawa ta uwzględnia bloki, ośrodki oświaty i wychowania oraz zakłady opieki zdrowotnej. Dodatkowo poręcze obok schodów, które przytwierdzane są do ścian, muszą być być przynajmniej 5cm dalej niż schody.

Jak widzicie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dosyć drobiazgowo mówi jakie schody powinno się wybudować, ale dalej daje nam spory wybór. Sprawia to, że oprócz tego, że schody mogą być ładne to będziemy pewni, że są bezpieczne i przepisowe. Pamiętajmy tylko o zatrudnieniu zaufanej firmy do produkcji i mocowaniu schodów. Taką stuprocentowo znajdziemy w Koszalinie.

Źródło: Stolmark – schody w Koszalinie i całym województwie pomorskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Skóra owcza idealną ozdobą Twojego domu
Next post Jak kształtują się koszty organizacji remontu w 2021 roku?