Jakie schody wybrać? – przegląd rodzajów i kształtów

Jakie schody wybrać? – przegląd rodzajów i kształtów

Schody to główny element łączący piętra, stosowane są standardowo we wszystkich rodzajach budynków, zarówno tych publicznych jak i prywatnych. Gdy korzystamy z nich codziennie ważne jest to, by były wygodne i przede wszystkim nie stwarzające ryzyka. W tym artykule pokażemy Ci rodzaje schodów oraz materiały, które możesz wykorzystać do ich budowy. 

Źródło informacji: www.stolmark.pl – producet schodów Gdynia.

Podstawowe kształty rodzaje schodów

Schody jednobiegowe

Schody jednobiegowe są tanie i proste do wykonania, jednak mają też swoje wady. Przez brak spoczników są uciążliwe do pokonywania, zwłaszcza dla osób starszych. Ich wadą są też gabaryty, ponieważ zajmują dużo przestrzeni. Najlepiej zastosować je do łączenia niskich kondygnacji, czy na przykład antresoli.

Schody dwubiegowe

Schody dwubiegowe to powszechne rozwiązanie. Zajmują stosunkowo niewiele miejsca, a przy tym są wygodniejsze od tych jednobiegowych dzięki dodaniu spocznika. Najczęściej można zobaczyć je na klatkach schodowych, gdzie decydujące jest, aby wielu użytkowników w różnym wieku mogło je z łatwością pokonać.

Schody łamane

Wybranie schodów łamanych umożliwia wykonanie wąskiego i krótkiego otworu w stropie. Mają tę samą cechę co schody dwubiegowe, są mniej męczące dla użytkownika przez dodanie spocznika pomiędzy biegami znajdującymi się pod kątem 90 stopni.

Schody wachlarzowe

Schody wachlarzowe to rozwiązanie bardzo ciekawe, lecz żeby były wygodne należy pamiętać, aby ich krzywizna nie była za mała. Zajmują dość dużo miejsca, więc rekomendujemy zastosowanie ich w dużych pomieszczeniach.

Schody kręcone

Schody kręcone to najmniej funkcjonalny rodzaj, ale gdy mamy mało miejsca przeważają nad innymi wariantami schodów. Dzięki formie opartej na słupie, do którego montowane są stopnie, możemy umieścić je w każdym miejscu. Kolejnym ich plusem jest prędkość wykonania. Można je kupić w formie gotowych elementów do samodzielnego montażu.

Materiały i budowa stopni – Wskazówki i inspiracje

W domach jednorodzinnych najczęściej spotyka się konstrukcję żelbetową, która zostaje stworzona już w momencie budowy domu. Daje ona wiele możliwości wykończenia. Często używa się do tego celu drewna i płytek ceramicznych.

Bardzo modnym rozwiązaniem w ostatnich latach są schody dywanowe, które dzięki temu, że nie mają widocznych podpór wydają się unosić, a ich plusem jest duża powierzchnia pod biegami którą możemy zagospodarować na różne sposoby.

Powinniśmy zadbać, by materiał, którym wykończone są stopnie był antypoślizgowy, a biegi miały prawidłową szerokość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Podłogi – drewniane, laminowane, winylowe – przegląd
Next post Pompy ciepła – kiedy są najlepszym rozwiązaniem?