Ogrzewanie domu – podstawowe pojęcia. Czym jest pellet i ekogroszek?

Ogrzewanie domu – podstawowe pojęcia. Czym jest pellet i ekogroszek?

Wiele osób znajdujących się w domach wolnostojących korzysta z kotłów ogrzewanych rozmaitymi rodzajami paliw opałowych. Na rynku znajduje się ich wiele, z tego powodu osobom nie interesującym się tym tematem może być bardzo ciężko wybrać coś dla siebie. Mimo, że obszerny wybór na początku wydaje się być kłopotliwy, to w istocie nie jest to tak zawiłe. W tym wpisie dowiesz się wszystkiego na temat właściwości pelletu i ekogroszku.

Tekst napisany na podstawie informacji z: http://marko24.pl/ekogroszek/.

Pellet – właściwości

Pellet to granulat niedużej wielkości w kształcie walców lub malutkich kulek. Jego wymiary to zwykle 6-8mm. Wartość kaloryczna pelletu waha się w granicach od 24 do 29 MJ/kg (megadżule na kilogram). Pellet to jeden z bardziej ekologicznych i opłacalnych sposobów na ogrzanie budynku. Jego wartość opałowa jest podobna do wartości opałowej drewna – w ich produkcji wykorzystuje się odpady drzewne bez żadnych dodatków chemicznych. Cena pelletu zaczyna się już od około 850zł za tonę.

Właściwości ekogroszku

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego pozyskiwany z węgla kamiennego. Aby pozyskać ekogroszek z węgla należy go pokruszyć, przesiać, a w następnej kolejności przepłukać. Zaskakująco ekogroszek w odróżnieniu do węgla kamiennego jest dużo bardziej ekologiczny, wydajny, a również łatwiejszy w obejściu. Ekogroszek, podobnie jak pellet, jest nieduży – rozmiar jego ziaren waha się w granicach od 5 do 25mm. Jego wartość kaloryczna to minimum 26MJ/kg, co jest jedną z najwyższych wartości wśród dostępnych rodzajów paliw. Emituje niewielką ilość pyłów, jak i popiołu. Jednakże zanim postawisz na ekogroszek upewnij się, że nie jest podrabiany. Ze względu na rosnącą popularność ekogroszku, na rynku pojawiają się podrabiane paliwa, które są mieszaniną niskiej jakości miału węglowego z dodatkowymi, nieznanymi składnikami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kupnie paliwa opałowego? Łódź i okolice

Warto wiedzieć, że wiele firm produkujących pellet oferuje produkty z dostawą do domu. Z uwagi na to nie będziesz musiał się martwić o zorganizowanie transportu na własną rękę. Pellet będzie dostarczony prosto pod Twój dom. Wobec tego zanim zdecydujesz się na kupno – sprawdź dokładnie ofertę danej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jak działa rekuperacja? Zalety rekuperacji
Next post Jakie trendy w 2021 przygotowała dla nas branża oświetlenia?