Szafy ze sklepu czy na indywidualne zamówienie?

Szafy ze sklepu czy na indywidualne zamówienie?

Nie można zaprzeczyć, że szafa to jeden z najważniejszych mebli, które muszą znaleźć się w każdym domu. Z tego powodu warto wybrać taką, która spełni wszelkie wymagania domowników. Szafa musi być nade wszystko użytkowa, ale także estetycznie się prezentować i nie zajmować przesadnie dużo miejsca. Czy warto zatem zdecydować się na gotowe szafy czy szafy na wymiar?

Szafy na wymiar – rozwiązanie szyte na miarę

Nade wszystko kluczowym czynnikiem, który znacznie wpływa na tę decyzję, jest wielkość pomieszczenia i jego znaki szczególne, na przykład skosy. Najbardziej niewdzięcznie jest w przypadku mniejszych pokoi – wtedy doskonale wiemy, że istotny jest każdy centymetr kwadratowy. Stąd też trzeba zaplanować zakup szafy niezwykle dokładnie, żeby później nie żałować. Oczywiście można bez końca zwiedzać różnorakie sklepy meblowe w poszukiwaniu mebla idealnego, ale w tym momencie na pomoc przychodzą szafy na wymiar.

Owszem, jest to wyjście trochę bardziej kosztowne od gotowej szafy, ale szafy na wymiar cechują się tym, że można je wpasować praktycznie w każde miejsce. Niezależnie od tego, jak Twoje mieszkanie jest małe, szafy na wymiar sprawią, że zaoszczędzisz niezwykle dużo miejsca i będziesz cieszyć się komfortem użytkowania oraz znakomitą funkcjonalnością tego mebla.

Dobry stolarz to skarb

Szafy na wymiar wymagają pewnych konsultacji z fachowcem, który powinien przede wszystkim na własne oczy obejrzeć i zmierzyć miejsce, w którym chcemy postawić szafę, a sam czas wytwarzania jej trwa często nawet parę tygodni. Mimo to warto się tego podjąć i zapłacić trochę więcej, by cieszyć się wielką wygodą w trakcie codziennego korzystania z szafy na wymiar. Wielu specjalistów oferuje także niezwykle interesujący design proponowanych mebli.

Warto poświęcić więcej czasu, by znaleźć świetnego stolarza. Dzięki temu zyskamy szafy na wymiar, które posłużą nam długie lata. Zwłaszcza w okolicach większych miejscowości, takich jak np. Gdańsk, jest ich sporo.

Szafy tworzone na wymiar są bardzo dobrą możliwością do nietypowych przestrzeni, niedużych pomieszczeń, sypialni oraz holu. W każdym pokoju, w którym odczuwasz potrzebę maksymalnego spożytkowania powierzchni powinieneś wstawić szafę na wymiar. Niesamowicie ważne jest jednak prawidłowe opracowanie jej projektu. Niepoprawnie zaprojektowana szafa na wymiar będzie zmorą mieszkańców.

W firmie Skamo – szafy na wymiar zlecisz wykonanie idealnej szafy.

Kiedy zdecydować się na szafę na wymiar?

Szafa na wymiar będzie idealna wszędzie tam, gdzie wnęka jest nietypowych wymiarów. Przykładowo to może być skośny sufit lub przestrzeń pod schodami. Zastanów się nad tym rodzajem szafy jeśli masz mały pokój i pragniesz mieć szafę pod sam sufit, tak aby jak najbardziej spożytkować wolne miejsce. Dodatkowo szafa zrobiona na wymiar jest idealna do stworzenia każdego typu spiżarni albo garderoby. Zaplanuj ją także kiedy masz w mieszkaniu jakąś wnękę. Pewnie nie zagospodarujesz jej jakoś inaczej, a dostaniesz dużo dodatkowego miejsca do przechowywania. W tego rodzaju szafie dobrze się trzyma nie tylko ciuchy i buty, ale też chemię gospodarczą, suche jedzenie lub sprzęty AGD.

Projekt szafy na wymiar – jak powinien wyglądać?

Szafę na wymiar możemy zaprojektować sami albo możemy zapłacić za to architektowi. Najłatwiej będzie naszkicować początkowy pomysł na kartce, ale istnieją również specjalne strony internetowe, które pomogą Ci w zrobieniu planu Twojej szafy.

W zależności od pokoju, w jakim będziemy ją budować, ale też od tego, jakie rzeczy będziesz chciał w niej magazynować, szafa może mieć inny rozmiar.

Jeżeli szafa ma zostać postawiona w holu i planujesz w niej trzymać sprzęt AGD taki jak odkurzacz albo mop – zaplanuj ją głębszą, zamontuj mniej półek, ale zaprojektuj je bardziej przestronne. Jeżeli natomiast będzie to szafa na wymiar znajdująca się w sypialni, w której będziesz chować ciuchy – pomyśl o drążku na wieszaki i zwiększonej ilości niedużych półek. Weź pod uwagę, że to będzie Twoja szafa więc każdy element może być tak jak ty chcesz i nie musisz się ograniczać. Masz możliwość zaprojektować same półki, albo dodać do nich szuflady, na rynku wyszukasz też różne organizery, które pozwolą Ci mieć zawsze porządek.

Jakie wybrać drzwi do szafy na wymiar?

Na rynku mamy możliwość kupna drzwi przesuwnych, otwieranych, albo składanych. Najpopularniejsze są te przesuwne. Ich dużym plusem jest to, że nie zajmują miejsca po tym jak się otworzy szafę. Mogą jednak utrudniać dostęp do wnętrza szafy, ponieważ nigdy nie będziemy widzieć całości. Skrzydła otwierane nie posiadają tej wady, ale nie nadadzą się do niedużych pomieszczeń. Alternatywą są drzwi rozkładane, które potrafią zająć zdecydowanie mniej przestrzeni niż te otwierane, a dają możliwość zajrzenia do całej szafy na raz. Te drzwi jednak potrafią się dość szybko popsuć.

Jak widzisz zaprojektowanie szafy na wymiar może być czasochłonne gdyż jest wiele czynników, o których należy pomyśleć. Jest to jednak fajna opcja zarówno do małych mieszkań, jak i dosyć dużych domów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Schody drewniane – od projektu po wykonanie
Next post Fotowoltaika i co jeszcze? Przegląd ekologicznych rozwiązań dla domów.