Układanie podłogi – na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac?

Układanie podłogi – na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac?

Gruntowny remont mieszkania zazwyczaj wiąże się z wymianą podłóg. To samo spotyka właścicieli mieszkań od dewelopera albo świeżo wybudowanych domków jednorodzinnych. Wybranie właściwego rodzaju podłogi, a kolejno idealne ułożenie jej nie jest wcale łatwym zadaniem jakby się mogło wydawać. Na co wypadałoby spojrzeć przed ułożeniem podłóg, jaki ich typ kupić i czy trzeba zatrudnić do tego fachowców?

Przygotowujemy podłoże przed ułożeniem podłogi

Najważniejszym momentem w przygotowywaniu podłoża przed układaniem podłóg jest profesjonalne zweryfikowanie czy jest ono wyrównane. Jeśli chcemy kłaść podłogę z drewna to możemy sobie pozwolić na 2 milimetry odchyleń przy długości 2 m. Takie odchylenia damy radę zlikwidować w tracie montażu. Jeżeli podczas mierzenia odkryjemy większe nierówności to poprawienie podłoża na tym etapie będzie konieczne. Idealnie sprawdzają się w takich momentach masy samopoziomujące, które posiadają wskazane cechy i wskaźniki.

Jeżeli podłoże jest wyrównane to w następnej kolejności musimy sprawdzić jego wytrzymałość. Jeśli wskaźniki wytrzymałościowe wyjdą za niskie to trzeba zastosować wzmocnienie na przykład z preparatów gruntujących. Trzeba je bezwzględnie dostosować do aktualnej jakości podłoża.

Na dodatek należy skontrolować wilgotność oraz potencjalne szczeliny w podłożu. Zanim rozpocznie się montaż podłogi drewnianej niezbędne jest wyszlifowanie posadzki.

Jak wybrać odpowiednie panele?

Wybierając panele do domu musimy dokonać wyboru między podłogą z litego drewna, a panelami. Wybranie tego drugiego nie jest prostą sprawą, dlatego że na rynku co chwilę pojawiają się nowe rodzaje. Panele bywają poddawane obróbce technicznej, szczotkowane a także wybielane i każdy z takich manewrów sprawia, że wyglądają zupełnie inaczej i mają przeróżne kolory i odcienie.

Kupując panele trzeba spojrzeć na klasę ścieralności – im wyższa liczba tym atrakcyjniejsza trwałość. Nie znaczy to mimo wszystko, że do domu powinniśmy kupować najlepszej klasy panele – przeważnie wystarczające będą klasy AC3 albo AC4.

Następna ważna sprawa to niepodatność na odkształcenia – jeżeli chcemy chodzić po nich w wysokich obcasach, lub kłaść je w zawilgoconych pomieszczeniach, to dobrze będzie zamontować panele z lepszą jakościowo płytą HDF, która jest w rdzeniu.

Jeśli nasze panele spełnią każde z tych wymagań, a w dodatku będą charakteryzowały się odpornością na działanie promieni UV, a lakier do paznokci zmyjemy z nich bez pozostawienia żadnych śladów, to znaczy, że nabyliśmy podłogę dobrą jakościową.

Na co zwrócić uwagę przy zatrudnianiu specjalistów?

Najgorsza możliwa sytuacja jest wtedy, gdy nabyliśmy idealne panele podłogowe jednak w trakcie montowania ich w mieszkaniu, popsuliśmy całą pracę. Żeby nie pozwolić na taką sytuację warto zwerbować do tego fachowców. Najistotniejsze jest wyszukanie profesjonalnej ekipy remontowej, przy której będziemy pewni, że rewelacyjnie ułoży podłogi. Możemy znaleźć ją bez wątpienia w Gdańsku. Przed zatrudnieniem ekipy remontowej sprawdźmy ich kwalifikacje i opinie poprzednich zleceniodawców. Powinniśmy się także zapytać fachowców jakich używają klei i lakierów do przyklejenia paneli. Identycznie dopytajmy się o lakier – całkowicie inny zostanie użyty przy drewnie surowym, a inny przy lakierowanym.

Spytajmy się też o ich procedury – warto wiedzieć, że zanim bedą ułożone podłogi to wypadałoby zmierzyć zawilgocenie posadzki. Bez tego może się zdarzyć. że spuchnie i odkształci się. Jednakowa sytuacja jest wtedy kiedy fachowiec ułoży ją za blisko ściany – wtedy może pękać.

Pamiętajcie, że profesjonalna ekipa do układania podłogi jest równoznaczna z dobrą jakością tego podłoża. Zdecydowanie znajdziecie taką w Gdańsku.

Źródło: Dom i Styl – podłogi w Gdańsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Architekt wnętrz – ile kosztuje w Warszawie?
Next post Skóra owcza idealną ozdobą Twojego domu